Poligon wojskowy w Łebie

Bogata fauna, a także niesamowita flora kuszą do przyjazdu w nadmorskie „progi” Łeby, gdzie jak co sezonu jest przygotowana na ugoszczenie ogromnej ilości osób owa miejscowość z odległych stron naszego kraju. Wszyscy miejscowi właściciele pobliskich domków letniskowych oraz licznych pensjonatów, których nie brakuje w takim miejscu jak Łeba zapraszają  w swoje „skromne progi” oferując pokoje do wynajęcia Meteor-turystyka.pl, w których wyśpią się wszyscy wczasowicze bez znaczenia na wiek i płeć.

Największymi atrakcjami turystycznymi Łeby jest morze i plaża do niego przyległa stanowiące sektor wypoczynkowy, olbrzymi Słowiński Park Narodowy Wikipedia.org oraz wydmy, które cechuje fantastyczne położenie w stosunku do pobliskiego otoczenia Łeby związanego z turystycznym nastawieniem na osoby przyjezdne. Spacerując piaszczystą plażą w Łebie zwiedzimy wydmy, które będziemy mieli okazję spotkać nieopodal opuszczonego poligonu wojsk alianckich, w którym testowano zasięg i moc bomb oraz innych ładunków wybuchowych przynależnych do militarnych celów badawczych. Przykrym zdarzeniem, które miało miejsce w okolicach Łeby ponad 50 lat temu było wysadzenie w powietrze większości poligonu ponieważ gdy siły radzieckie nadchodziły, ujawnienie baz wojskowych i poligonów do ćwiczeń związanych z wdrażaniem nowych broni mogłoby narazić wojsko na straty spowodowane odkryciem technologii. Na dzień dzisiejszy zachował się tylko jeden budynek, którym jest dość stary bunkier stworzony w czasach kiedy poligon prężnie funkcjonował.

Decydując się na wakacyjne mieszkanie nieopodal Łeby w postaci pokoi gościnnych, bądź też praktycznych pensjonatów będziemy mieli okazję zobaczenia wyżej wspomnianego bunkru, w którym na chwilę obecną znajdziemy unikatowe muzeum z wieloma pamiątkami z tamtego okresu. Jedną z ważniejszych rzeczy w muzeum są ponadczasowe fotografie przedstawiające poligon w czasach funkcjonowania oraz plany związane z wyrzutniami rakiet. Zachowane w niezwykłym stanie, pozwalają nam na poznanie budowy różnego rodzaju arsenału wojskowego, który możemy na żywo zobaczyć na poligonie w Łebie, ponieważ część z niego zachowała się do dnia dzisiejszego i stoi nieopodal samego bunkru stanowiącego owe muzeum. Nocując niedaleko pobliskiego poligonu możemy zabrać dzieci na zwiedzanie terenów i budowli związanych z wojnami jakie miały miejsce na terenach teraźniejszej Polski. Ciekawym aspektem jest zachowanie się pozostałości wyrzutni rakiet meteo, zachowanego w dobrym stanie leja startowego do rakiet, a także fantastycznego militarnego motocykla, który przypadnie do gustu niejednemu chłopcu.

Dla dzieci organizatorzy muzeum w Łebie zapewnili niewielki sklepik pozwalający nabyć pamiątki związane z Łebą i miejscami w jej okolicach, a także skosztowaniem czegoś dobrego do jedzenia. Wyprawę w muzeum możemy uwieńczyć kierując się niewielką drogą biegnącą w otoczeniu sklepu, która będzie nas kierowała do uroczej i romantycznej wieży, skąd zobaczymy nasze wspaniałe Morze Bałtyckie, wyprofilowane i unikalne wydmy oraz leżące niedaleko jezioro, które jest dobrze znane zarówno miejscowym jak i przyjezdnym wczasowiczom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *