Podkarpackie historie: Przemyśl

Przemyśl to najstarszy ośrodek Podkarpacia i jeden z najstarszych w Polsce oraz piękne historyczne miasto położone po obu brzegach rzeki San. Liczne zabytki i atrakcje sprawiają, że jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko w sezonie letnim. Rozwojowi turystyki sprzyja dużo propozycji miejsc do spania, składających się z hoteli i pensjonatów . Noclegi można zarezerwować przed przyjazdem, wystarczy jedynie wejść np. na jakiś portal z wykazem miejsc (np. noclegi Przemyśl) lub wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Przemyśl.

Po przyjeździe do Przemyśla na pewno warto obejrzeć znajdujące się tu zabytki architektury. Jednym z najciekawszych jest Zamek Kazimierzowski, zlokalizowany na wzgórzu o tej samej nazwie. Jest to budowla z 1340 roku, usytuowana nad samym Sanem, co dodatkowo zwiększa jej walory wizualne. Zamek powstał za czasów panowania na tych ziemiach Kazimierza Wielkiego. Wybudowany w stylu gotyckim, przez kolejne wieki był modernizowany, dzięki czemu zyskał bramy, wieżyczki i dodatkową zbrojownię. W 1762 drugim roku został pomniejszony przez zburzenie jednej ze ścian i postawienie muru. Dzisiaj w budynku mieści się Przemyskie Centrum Kultury i Sztuki, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” oraz sklep z pamiątkami.

Kościół archikatedralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jana Chrzciciela był budowany przez niemal 100 lat. Jego budowa rozpoczęła się w 1460 roku, a zakończyła w 1559 roku. Jednocześnie jest to najstarsza świątynia w Przemyślu. Wielokrotne przebudowy i tragedia budowlana w XVIII wieku, podczas której zawaliło się sklepienie, spowodowały znaczne straty w oryginalnym wystroju kościoła i jego architekturze. Budowla zyskała natomiast styl barokowy i wyposażenie wnętrza, które sprawia wrażenie niesłychanego przepychu i bogactwa.

Podczas tragedii budowlanej w XVIII wieku najbardziej ucierpiały podziemia archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Jana Chrzciciela. Długo zaniedbywane doczekały się generalnego remontu w 2011 roku, po czym zostały oddane do użytku zwiedzającym. Podczas remontu i odbudowy konieczne okazało się uporządkowanie kości pozostałych po pochowanych tutaj biskupach. Obecnie można zobaczyć tu zabytkowe trumny, krypty, sarkofagi, relikwiarze i inne pamiątki z początków powstania tego wspaniałego kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *