Perełki architektoniczne Gorlic

Gorlice są nie tylko dobrze rozwinięte pod względem handlowym i rzemieślniczym, ale posiadają również ciekawe i warte zobaczenia atrakcje, zarówno antropogeniczne, jak i te naturalne. Warto wybrać się tam na krótki urlop albo na dłuższy weekend. Można skorzystać z bazy noclegowej i zarezerwować komfortowe zakwaterowanie. W pierwszej kolejności należy się udać do kapliczki z rzeźbą Jezusa Frasobliwego z 1573 roku, gdzie zapalono pierwszą na świecie uliczną lampę naftową. Lampa z wielkim ceremoniałem została zapalona w 1854 roku. Kolejna atrakcja to ratusz miejski na rynku, z lat 1780-1790, niegdyś w tym budynku mieściła się apteka dzierżawiona przez Łukasiewicza. W XIX wieku obecny budynek powstał ze zlepku kilku sąsiadujących budynków.

W niedaleko oddalonym Szymbarku usytuowany jest przepiękny renesansowy kasztel z XVI wieku. Budynek wybudowany na planie prostokąta z wspaniałymi renesansowymi attykami na piętrze i alkierzami w narożnikach. Obecnie budynek pełni funkcję wystawienniczą oraz konferencyjną i przeszedł generalny remont.

Kolejna perełka architektoniczna to pałac Długoszów w Siarach koło Gorlic. Był rezydencją zamieszkałą przez Jana Długosza. Obecny pałac stoi na miejscu pierwotnych budynków, które spłonęły w pierwszej połowie XX wieku i został wybudowany w stylu secesyjnym. Inne ciekawe dwory i pałace to między innymi: Dwór w Ropie, Dwór Długoszowskich w Bobowej, Dwór w Jeżowie, Pałac Skarzyńskich w Zagórzanach.

Na dużą uwagę turysty zasługuje zbadanie historii i szlaku naftowego oraz kopalnianego tego regionu. Tak więc konieczne jest zwiedzenie Karpacko-Galicyjskiego Szlaku Naftowego, który stanowi początek transgranicznego szlaku, który biegnie od Gorlic poprzez Jasło, Krosno, Sanok i Ustrzyki Dolne na teren Ukrainy – do Borysławia, Drohobycza oraz Lwowa. Celem powstania szlaku jest ocalenie pozostałych reliktów, związanych z przemysłem wydobywczym ropy naftowej. Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach to przykład wykorzystania nieczynnej dziś kopalni ropy naftowej. Skansen ma na celu jak najwierniej odwzorować historyczną wizję związaną w przemysłem wydobywczym na ziemiach gorlickich. Następna i nieostatnia atrakcja, którą warto zobaczyć to cmentarz z I wojny światowej, usytuowany na wzniesieniu i w piękny sposób ukazuje krwawą historię tego regionu. Na cmentarzu zobaczyć można nagrobki zarówno cywilów, jak i żołnierzy, którzy stracili swoje życie prze zawirowania wojenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *