Kółko Raduńskie i Droga Kaszubska jako atrakcje północnej Polski

Kaszuby to historyczna kraina Polski obejmująca północne tereny – miejscowości z obszaru od Wejherowa oraz Pucka po Kościerzynę. Region ten popularnie bywa nazywany Szwajcarią Kaszubską. Wybierając na odpoczynek tę ziemię, czeka na nas bogata baza noclegowa (sprawdź ➩), która również przyciąga wielu wczasowiczów. Oferta jest tak urozmaicona, że zwiedzanie można zacząć niemal z każdego zakątka tych okolic.

Ten region Polski to przede wszystkim kraina lasów, jezior i niezwykłej przyrody w otoczeniu wzgórz morenowych i bliskie sąsiedztwo prastarego Gdańska. Na terenie Pojezierza Kaszubskiego, które położone jest między Kartuzami a Kościerzyną, czeka na nas atrakcja przyrodnicza – Kaszubski Park Krajobrazowy, bowiem roślinność tego regionu stanowi największe bogactwo Szwajcarii Kaszubskiej. Tereny parku to głównie lasy, pola, jeziora, których jest ponad kilkaset. Sercem tej „Szwajcarii” określa się Jezioro Raduńskie – Górne i Dolne. Wraz z innymi akwenami – jeziorem Stężyckim, Kłodnem i Ostrzyckim, tworzy ciąg o długości prawie 40 kilometrów. Rejon ten bywa także nazywany Kółkiem Raduńskim. Tereny te nadają się znakomicie na odpoczynek – jest to raj nie tylko dla miłośników ciszy i spokoju, ale też dla wędkarzy i kajakarzy. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest szlak kajakowy Kółka Raduńskiego, który rozpoczyna się w Chmielnie, miejscowości otoczonej przez pięć jezior. To tutaj zazwyczaj zaglądają żeglarze i kajakarze.

Atrakcją turystyczną dla osób, które cenią krajoznawstwo jest tzw. Droga Kaszubska – jedna z najciekawszych tras turystycznych, którą wytacza Jezioro Raduńskie w miejscowości Garcza, i trasa prowadząca do Wieżycy (najwyższego wzgórza). Po drodze możemy zatrzymać się przy punkcie widokowym Złota Góra w pobliżu Ręboszewa, by zobaczyć piękną panoramę Koła Raduńskiego.

W okolicy pobliskiej gminy Somonino, czeka na nas kolejna atrakcja przyrodnicza – malowniczy Jar Raduni, przełom największej rzeki w tej okolicy, który prowadzi przez wąwozy leśne. Koło Raduńskie swój bieg zatacza w Wieżycy, wiosce, w której zobaczyć można wspomnianą kaszubską górę (o tej samej nazwie), o wysokości 328 m n.p.m. To wzgórze ma dwa wierzchołki, pomiędzy którymi znajduje się wieża widokowa o wysokości 35 metrów. Zdobycie tego miejsca pozwala zobaczyć jeden z najpiękniejszych widoków na okoliczne miejscowości i jeziora całej Szwajcarii Kaszubskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *