Czas na Wielkopolskę: Skorzęcin

Skorzęcin to wieś mająca charakter wypoczynkowy, znajdująca się na obszarze województwa wielkopolskiego [więcej: wikipedia.org] w powiecie gnieźnieńskim oraz w Gminie Witkowo. Leży w odległości 25 km od Gniezna. W Skorzęcinie można relaksować się nad jeziorem Niedzięgiel i Białym, które to wchodzą w skład Pojezierza Gnieźnieńskiego. Istniejące tutaj obiekty wypoczynkowe biją wszelkie możliwe rekordy popularności – do tego stopnia, że okolica nazywana jest potocznie „wielkopolską Florydą”. Baza noclegowa [informacje: meteor-turystyka,pl] jest silnie rozbudowana. Skorzęcin to sposób na ciekawe wakacje, nie tylko dla mieszkańców Poznania, którzy w sposób szczególny gustują w Skorzęcinie.

Skorzęcin jest bardzo starą wsią – pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą już z XII wieku. Wchodziła w skład dóbr królewskich. Jednakże w XIV wieku król Władysław Jagiełło przekazał ją w darze wraz z jeziorem dla Opactwa Cystersów. Dochodziło do licznych konfliktów w zakresie prawa do połowu ryb w jeziorze. W XIX wieku właścicielem folwarku został Stanisław Moszczeński.

Najcenniejszym obiektem jest tu dwór i park z początku XX wieku, w którym to obecnie prowadzona jest hodowla koni. Zabudowania folwarczne pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. W parku dominują lipy. Co robić w Skorzęcinie? Bez wątpienia centrum wakacyjnego relaksu znajduje się nad brzegami jezior. Wokół funkcjonuje baza gastronomiczna, dzięki której nie trzeba wyruszać na poszukiwania posiłków po dniu spędzonym na plaży. Okolica sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Funkcjonuje wypożyczalnia łódek, kajaków, rowerów wodnych, a także desek windsurfingowych. Na plaży na najmłodszych czeka zjeżdżalnia wodna. Jest też molo, z którego można podziwiać uroki okolicy.

Na jeziorze Niedzięgiel istnieje pięć wysp, które nie są zagospodarowane przez człowieka – są to stanowiska lęgowe dla rozmaitych ptaków, a także miejsce rozmnażania się wydr. W poszukiwaniu ciszy absolutnej można udać się nad Jezioro Białe, które otoczone jest przez lasy – rosną tam stare dęby, które mają status drzew chronionych. Skorzęcin to miejscowość dla wędkarzy. Wieczorami turyści imprezują na Orlej Górze – jest to miejsce przeznaczone do biesiadowania, gdzie zazwyczaj ludzie przyrządzają dania z grilla. W razie potrzeby można udać się na wycieczki po regionie – wielką atrakcją będzie chociażby rowerowa wyprawa po miejscowościach wchodzących w skład Gminy Witkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *